سوغات مریوان

صنایع دستی مریوان

سوغات مریوان

به هر منطقه‌ ای از ایران عزیزمان که سفر می‌ کنیم با سوغات و صنایع دستی متفاوت و مختص به آن شهر را با تاریخچه‌ ای طولانی می‌ بینیم. شهرستان مریوان یکی از شهرهای استان کردستان ( صنایع دسنی کردستان ) و یکی از شهر های مهم ایران از لحاظ صنایع دستی است که افراد مختلفی در روستاها و شهر به ساخت صنایع دستی مشغول‌ اند. لباس کردی یکی از معروف‌ترین هنرهای دستی مردم مریوان است. شما در ادامه این مطلب به تمام صنایع دستی مریوان و سوغات مریوان آشنا می شوید و جزئیات دقیق تری در مورد شهر مریوان توضیح داده شده است.

 

مریوان

مریوان

مریوان یکی از شهرستان‌های مرزی با عراق به‌شمار می‌رود که در ۱۲۵ کیلومتری غرب شهرستان سنندج، مرکز استان کردستان قرار دارد. شهر امروزی مریوان در حدود یک سده پیشینهٔ تاریخی دارد. منطقهٔ مریوان دارای ویژگی‌های اقلیمی است؛ اما با در نظر گرفتن کوه‌ها و ارتفاعات و دره‌های ژرف و عمیقی که در تمامی نقاط منطقه گسترش یافته‌اند و هم‌چنین وجود جنگل‌ها و پوشش گیاهی مناسب در شمال و جنوب، وجود منابع رطوبتی رودخانه‌ها و دریاچهٔ زریبار موجب شده‌ است که در این منطقه شاهد تنوعی از اقلیم‌های مختلف باشیم. به نحوی که از سنندج به سمت مریوان از سروآباد به بعد منطقه دارای آب‌وهوایی مرطوب و مدیترانه‌ای است و نواحی شمالی و جنوبی مریوان دارای آب‌وهوای کوهستانی است.

 

انواع صنایع دستی مریوان

صنایع دستی مریوان کلاش

اگر به کردستان آمده باشید حتما گیوه کلاش را دیده اید. کلاش بر خلاف اسمش گیوه‌ای محلی و پای‌افزاری کردی است که از الیاف طبیعی همچون نخ و پنبه بافته می‌شود و بسیار سبک، خنک و راحت است. گیوه کلاش یکی از مهمترین صنایع دستی مریوان و سوغات مریوان است. جالب بدانید که کلاش‌های کردستان قدمتی بالغ بر هزار سال دارد، در واقع گیوه تاریخ دقیق و مدونی ندارد اما جزء اولین پاپوش های سنتی بشر می باشد که انسان مبتکر دوران های گذشته با بهره گیری از مواد اولیه فراوان و ارزان قیمت در دسترس طبیعی و ذوق سرشار خویش اقدام به تولید این دست ساخته نموده است، که توان مقابله با گذرگاه های سخت و صعب العبور و تاب مقاومت در مناطق کوهستانی و سنگی را داشته باشد و درعین حال سبک و راحت باشد. برای مشاهده و خرید کلاش کردی روی گیوه کلاش کردستان کلیک کنید تا وارد صفحه خود محصول شوید.

تولید گیوه مردانه در استان کردستان رونق بسیار خوبی دارد و مردان و زنان زیادی در شهرهایی مثل سرو‌آباد، مریوان، اورامان، کانی‌دینار و جوجه‌سازی به این کار مشغول‌ هستند. تولید رویه کلاش که بافتی ظریف دارد به عهده زن ها و زیره آن را مردها برعهده دارند و رنگ‌هایی که در این گیوه به کار می‌رود سفید، آبی، قرمز، سیاه و دیگر رنگ ها هستند. چون کردستان عراق هم مرز با مریوان و کردستان ایران است بیشترین سهم صادرات این صنایع دستی را به خود اختصاص داده است. شما هم با اجاره آپارتمان در مریوان می‌توانید به بازارهای سنتی این شهر بروید و سوغاتی‌های مورد نظرتان را بخرید.

صنایع دستی مریوان کلاش

گیوه(کلاش) دارای ویژگی های خاصی است که باعث شده در زمان کنونی که انواع و اقسام کفش های کارخانه‌ای ، بازار پاپوش کشور را در اختیار گرفته‌اند هنوز هم به عنوانی کفشی عمومی و نه تزیینی مورد استفاده قرار گیرد. یکی از ویژگی های منحصر به فرد کلاش این است که این پای افزار چپ و راست ندارد و فرد می‌تواند هر لنگه از کلاش ها را در هر یک از پاهایی که دوست دارد، بپوشد. این ویژگی ممتاز پیش از این در تمامی انواع گیوه‌ها دیده می شد اما مرور زمان و استفاده از زیره‌های ماشینی عاملی شد تا اکنون این امر به ویژگی منحصر به فرد کلاش تبدیل گردد. یکی دیگر از ویژگی های این کلاش خنک بودن آن است که موجب می‌شود پا همیشه خنک باشد و از بوی بد و عرق پاها جلوگیری کند. فروشگاه تمشک این محصول را با بهترین قیمت و زمانت اصل بودن آن در اختیار کاربران قرار داده است برای خرید رو خرید کلاش کردی کلیک کنید.

 

مقاله پیشنهادی >> جاذبه های گردشگری مریوان

گلیم بافی کردستان(مریوان)

گلیم کردستان مریوان یکی دیگر از صنایع دستی مریوان و سوغات مریوان است و آنچه باعث شده است، گلیم های استان کردستان به شهرت و اعتبار امروز دست پیدا کند، ویژگی های بیسار خوب این بافته است. استفاده از مواد اولیه مرغوب، طرح و نقش های اصیل و زیبا، استفاده از رنگ های هماهنگ و مناسب، دقت و ظرافت در بافت و برخی عوامل دیگر، بافته های این استان را منحصر به فرد و مشهور نموده و باعث شده است، گلیم های بختیاری و انواع آن در طی سالیان دراز محبویت خود را به عنوان یک اثر هنری حفظ کند. گلیم کردستان در بین شهرستان های استان،  شهرهای سنندج، بیجار، سقز و مریوان بیشترین تولیدات را در این زمینه دارند و اگر هم به گذشته سفر کنید می‌بینید که کرد‌زبان‌ها از گلیم برای کف‌پوش و تزئین خانه‌ و یا یک زیرانداز گرم و قابل حمل استفاده می‌کردند.

گلیم بافی مریوان

مواد اولیه مورد استفاده در گلیم کردستان

ساکنان این مناطق برای بافت این اثر هنری از نخ پشمی دولای تابیده و الوان برای پود استفاده می کنند و برای تار هم از نخ پنبه بهره می برند. همین مواد اولیه مرغوب باعث شده است، بافته های این منطقه با کیفیت و زیبا باشد.

رایج‌ترین نوع بافت گلیم در کردستان بافت چاکدار است که ساختاری منحنی و ظریف دارد و با دیدنش محو زیبایی آن می‌شوید. این گلیم‌ها از نقش‌هایی مثل گل وکیلی، گل فرنگ، گل چایی، دست و دلبر، نقشه قفقاز، گل چینی، محرمات، نقشه موسایی، گل میرزا علی و قاب قرآن بافته می‌شوند.

برای بافت گلیم کردستان این هنر دست در استان کردستان عموما از رنگ های قرمز پررنگ و کم رنگ، صورتی چرک و سبز پر رنگ و کم رنگ، آبی و سرمه ای کم رنگ و پر رنگ، قهوه ای پر رنگ و کم رنگ، مشکی، عنابی، زیتونی و زرد استفاده می شود و همین تنوع رنگی زیبایی این بافته را صد چندان کرده است. بافندگان در این استان گلیم های خود را بیشتر عمودی می بافند و برای بافتن آن از ابزارهایی نظیر دار عمودی فلزی، کلکیت، سوکه، قیچی و تیغ کار استفاده می شود. کلکیت وسیله ای است که بافندگان در کردستان برای کوبیدن پودهای عبور داده شده از لابلای تارها استفاده می کنند. سوکه در این حرفه برای کوبیدن پودهایی که در نقش های کوچک استفاده می شوند، کاربرد دارد.

 

کلاه کردی مریوان

کلاه(به کردی کلاو) یکی دیگر از محصولات صنایع دستی مریوان (سوغات مریوان) است البته در دیگر شهرهای استان کردستان نیز درست می شود. که به شکل استوانه‌ای کوتاه است. کلاه دست ساز مریوان در دسته های کلاه کردی زنانه ، کلاه کردی مردانه ، کلاه کردی بچگانه قرار می گیرند. کلاه محلی کرد ها را که معمولاً مردان کرد آن را با دقت و ظرافت خاصی و با نقش و نگارهایی بر جایی مانده از فرهنگ اصیل کردی می‌بافند. اين کلاه هم پسران و هم مردان استفاده می کنند. مردان کرد یک گلاه گرد کوچک به عنوان عرقچین بر سر می­ گذارند. این کلاه را که تاقیله نامیده می ­شود، به تنهایی و بدون سربند نیز به سر می­ نهند.

کلاه کردی

کلاه کردی(سوغاتی کردستان) نیز انواع مختلفی دارد ، کلاه هایی که در مساجد استفاده می شود و به رنگ سفید بوده واغلب حاجیان و فقیهان آن را از سفر مکه همراه خود می آوردند . البته بعضی از این کلا ه ها توسط دستگاه های ریسندگی و بافندگی بافته می شوند اما اغلب آن ها توسط زنان بافته می شود. کلاه تاقیله که مردان کرد در مراسمات و جشن ها(عروسی،تولد) بر سر می گذارند.

 

تسبیح بنه(تسبیح قزوان)

تسبیح قزوان مریوان یکی دیگر از محصولات صنایع دستی مریوان و سوغات مریوان است که از پسته های کوهی رشته کوه زاگرس ساخته شده است. ساخت دست استادکاران حرفه ای، با دانه های بسیار سخت، زیبا و خوش دست مناسب دست های شما، دانه های قزوان را از درخت جدا کرده و با دستگاه مخصوص پوستش را کنده تابه پوسته ی سخت برسد بعد با ماه باریک دانه ها را سوراخ کرده و به تعدادهای مشخص به نخ می کشیم و متعلقات را اضافه کرده وبا لاک الکل براق می کنیم.

صنایع دستی مریوان

تعداد بنه های استفاده شده در این تسبیح ها متغییر است یعنی هر کس بنابه سلیقه خود انتخاب می کند چه قدر باشد. معمولا در بین 50 تا 500 دانه بنه است. جالبی این نوع تسبیح ها اینه که هر چی استفاده بیشتری کنید براق تر و زیباتر می شود. تسبیح های بنه در رنگ های مختلفی وجود دارد(زرد، سیاه و …) برای خرید و مشاهده انواع این تسبیح ها روی تسبیح قزوان کلیک کنید تا لیستی از تسبیح های پسته کوهی در طرح و مدل های مختلفی مشاهده کنید.

 

تخته گوشت چوبی

تخته گوشت چوبی یکی دیگر از صنایع دستی مریوان است که در اندازه ها ، نوع و سایز های گوناگون درست می شوند. جنس تخته گوشت ها متفاوت است اما اکثر آن ها از چوب گردو ساخته می شوند. تخته گوشت های که به صورت خلاقانه ساخته و از استحام ، دوام و کیفیت بالا برخوردار است.

از تخته گوشت ها می توان برای خرد کردن گوشت ، سبزی و … استفاده کرد. همه خانه ها و آشپزخانه ها نیازمند این است که یک تخته گوشت داشته باشند. در فروشگاه تمشک انواع تخته گوشت وجود دارد که شما می توانید آن را به صورت تضمینی خریداری کنید.

تخته گوشت چوبی

یکی از زیباترین تخته گوشت ها ، تخته گوشت چوبی بزرگ است که به صورت طرح سیب درست شده و از جنس درخت گردو است برای خرید روی تخته گوشت چوب گردو کلیک کنید تا وارد صفحه محصول شوید و جزئیات رو مشاهده کنید.

سوغات مریوان

عسل مریوان

یکی از بهترین و پرخاصیت ترین سوغاتی مریوان ، عسل طبیعی مریوان است. این عسل طبیعی در مناظق کوهی مریوان که آب و هوای بینظیری دارد برداشت می شود. مریوان به علت آب و هوای مدیترانه ای که دارد انواع گل و گیاهان متنوعی رشد می کنند از همین رو خیلی از مردم مشغول زنبورداری هستند و از همین گل و گیاهان عسل ارگانیک برداشت می کنند.

عسل کوهی کردستان

عسل طبیعی کردستان در کشور به لحاظ کیفیت رتبه اول را دارا بوده و در مریوان در طول سال بیش از ۲۰۰ تن عسل تولید و روانه بازار مصرف می شود. دو نوع عسل ارگانیک و پرخاصیت در فروشگاه محصولات طبیعی تمشک موجوده، اگر نتونستین بیاین مریوان اصلا نگران نباشید چون ما این محصولات را براتون در سایت قرار دادیم و به صورت اینترنتی می توانید این محصولات را خریداری کنید. برای مشاهده و خرید آن می توانید روی عسل چهل گیاه و عسل کوهی کلیک کنید و از این سوغاتی مفید مریوان لذت ببرید.

 

آدامس طبیعی ون(سقز)

یکی دیگر از سوغاتی های خوراکی مریوان شیره درخت بنه و آدامس بنه است. اگر در روستاها و بازارهای کردستان قدم بزنید، حتما تکه‌های سقز را در سینی‌های کوچکی می‌بینید. مردم مریوان و کردستان در تنه‌ درخت بنه یا درخت پسته‌ ‌وحشی در فصل تابستان شکافی ایجاد می‌کنند و از آن صمغی(خواص درمانی دارد) خارج می‌شود که همان سقز است. در سفر به مریوان و کردستان می‌توانید تکه کوچکی از سقز به عنوان سوغات تهیه کنید.

آدامس طبیعی ون(سقز)

سقز یک ماده بسیار مغذی است که از خواص و مزایای بی شماری برخوردار است، از خواص سقز می توان به کاهش کلسترول، کمک به دیابتی ها، مبارزه با سرطان، درمان زخم ها، تقویت قوای جنسی، جلوگیری از گلوکوم، محافظت از کبد، مبارزه با میکروب، افزایش سلامت دهانی، کاهش بیماری های قلبی و … اشاره کرد. ما در فروشگاه مون کپسول سقز خام برای شما عزیزان قرار داده ایم که می توانید برای انواع بیماری ها استفاده کنید.

 

گردنبند میخک مریوان

گردنبند میخک مریوان کردستان یکی دیگر از صنایع دستی مریوان و سوغاتی های مریوان است که بسیار زیاد استفاده می شود. این محصول ارزشمند و دست ساز هنرمندان مریوان و کردستان است که از قدیم‌ها این محصول استفاده شده و تا الان هم به عنوان یک گردنبند با ارزش استفاده می شود. گردنبند میخک کردی در فروشگاه آنلاین تمشک موجود است که دارای ضمانت اصل بودن و درجه یک بودن است. برای خرید این سوغاتی روی گردنبند میخک کردی کلیک کنید تا وارد صفحه خود محصول شوید و جزئیات را مشاهده کنید.

گردنبند میخک مریوان

 

کشک محلی مریوان

یکی از خوشمزه ترین سوغات مریوان کشک مریوان است. مریوان به دلیل پوشش گیاهی مناسب و آب و هوای عالی که دارد افراد زیادی مشغول به دامداری و گاوداری هستند. در نتیجه از این شیره محلی ماست، کشک، دوغ محلی و … درست می کنند که کاملا ارگانیک و درجه یک. کشک مریوان که یکی از معروف ترین سوغاتی های مریوان، در چهار نوع کشک گاوی و کشک گوسفندی و کشک بز و ترکیب کشک گوسفندی و بزی تولید می شود. این کشک ها به صورت محلی درست می شوند که طعم و خواص بینظیری دارد.

خواص کشک محلی

 • کشک برای کوکان کم وزن غذای مناسبی محسوب می‌شود
 • ضد عفونی کننده طبیعی دستگاه گوارش
 • کشک در بردارنده تمامی خواص شیر و حاوی کلسیم، چربی، نمک، پروتئین و بعضی از ویتامین‌های گروه ب است
 • از کشک به عنوان یک افزودنی به غذا نیز استفاده می‌شود
 • درمان پوکی استخوان
 • از بین بردن تیرگی دور چشم
 • کشک خشک می‌تواند به عنوان یک میان وعده پرانرژی مصرف شود که افراد چاق باید به این نکته توجه کنند
 • کشک به عنوان یک غذای مقوی گرسنگی را کاهش داده و حجم کمی از معده را اشغال می‌کند
 • مکمل طبیعی بدنسازی و تناسب اندام
 • مصرف کشک برای بیماران دارای کلسترول بالا و همچنین فشارخون بالا توصیه نمی‌شود
 • و …

کشک محلی مریوان | صنایع دستی مریوان

ما در فروشگاه اینترنتی تمشک کشک محلی را برای شما عزیزان فراهم کرده ایم که کاملا ارگانیک و تضمینی و تا 7 روز ضمانت تمامی محصولات را داریم. برای خرید کشک محلی ارگانیک از نوع گاوی روی خرید کشک گاوی کلیک کنید تا وارد صفحه خود محصول شود و جزئیات کامل به همراه قیمت را مشاهده و خریداری کنید و از این کشک تضمینی و ارگانیک و پرخاصیت استفاده کنید.

 

بادام سوخته مریوان

یکی دیگر از سوغاتی های خوراکی مریوان و کردستان است که از بادام کامل تهیه می شود. برای تهیه این شیرینی بادام، شکر و آب را با هم ترکیب می کنند و حرارت می دهند تا جایی که شکر آب شود. بدین ترتیب لایه ای از شکر روی بادام شکل می گیرد.

 

پسته کوهی مریوان

پسته کوهی مریوان یکی از خوش مزه ترین و پرخاصیت ترین سوغات مریوان است. این سوغاتی خوراکی مریوان که از درخت بنه برداشت می شود در دو نوع پوست سخت و پوست نرم هستند. پوست نرم آن را می توان با پوست خورد اما پوست سخت آن باید شکسته شود بعد مصرف شود. دست گاه مخصوص پوست کن بنه کوهی به راحتی پوست سخت بنه را جدا کرده و مغز تمیز و سالمی به ما می دهد. برای مشاهده و خرید مغز پسته کوهی روی مغز بنه کوهی کلیک کنید و جزئیات کامل را مشاهده کنید.

پسته کوهی مریوان

خواص پسته کوهی(پسته وحشی)

 1. اثرات ضد میکروبی با پسته کوهی
 2. فعالیت آنتی‌اکسیدانی و کاهش قند خون
 3. مفید برای کاهش کلسترول و جلوگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی
 4. تقویت سیستم ایمنی با بنه
 5. روغن بنه مرهمی برای درد‌های مفاصل
 6. خواص روغن بنه برای موی سر
 7. خواص روغن بنه برای از بین بردن لکه‌های پوستی
 8. رفع آکنه یا جوش صورت با برگ درخت بنه
 9. بنه موثر در درمان زخم پای بیماران دیابتی
 10. درمان کم خونی و فقر آهن
 11. تقویت عضلات
 12. تقویت قدرت حافطه
 13. بنه برای شب کوری مفید است
 14. و …

 

در همین راستا بخوانید >> سوغات سنندج (معرفی کامل سوغات و صنایع دستی سنندج)

4.9/5 - (20 امتیاز)

نظرات (2)

سحر

سلام
ممنون از مقاله کاملتون. خیلی دوس داشتم با تمام صنایع دستی و سوغات مریوان آشنا بشم. من تقریبا تمام شون رو خریداری کرده ام صنایع دستی ها خیلی برام جالب بوده. لطفا اگر محصولات دیگه ای دارن معرفی کنین
من از صنایع دستی ها و سوغات مریوان کلاه کردی و بنه کوهی بیشتر استفاده می کنم. بنه شون واقعلا خوشمزه هست. چندین بار هم رفتم مریوان گیوه هاشون خیلی برام جالب بود. عسل و کشک و توت شون رو خریداری کرده ام و ازشون راضی بودم.
می خواستم مغز پسته کوهی سفارش بدم همون بنه چند روزه به دستم می رسه ؟ تهران هستم

  سلام
  بسیار عالی
  تمام صنایع دستی و سوغات مریوان را معرفی کرده ایم، حتما اگه سوغات دیگه داشته باشه معرفی می کنیم.

  پسته کوهی هم پرخاصیت هم خوشمزه برای خریدش روی خرید مغز پسته کوهی کلیک کنید تا وارد صفحه خود محصول بشوید.
  سفارشهامون به تهران دو روزه نهایتا سه روزه می رسه
  ممنون